poniedziałek, 24 sierpnia 2009

Most Karola i Staromiejska wieża mostowa




Most Karola zdj. fotolia

Staromiejska wieża mostowa stojąca na pierwszym filarze mostu Karola jest chlubą i budownictwa i rzeźbiarstwa gotyckiego. Wzniósł ją w 1380 r. Peter Parter. Wschodnia fasada posiada bogatą dekorację rzeźbiarską. Gotycki łuk przejazdu zdobi 28 rozet. Nad łukiem umieszczone są herby ziem należących do Luksemburgów. Na wysokości I piętra znajdują się figury władców – Karola IV i Wacława IV a pomiędzy nimi św. Wita. Na wysokości II piętra pod blankami z korytarzem mieszczą się wielkie okna, a w niszach rzeźby przedstawiające patronów Czech – św. Wojciecha i św. Zygmunta. Postaciom władców i patronów towarzyszy zimorodek ulubiony symbol Wacława IV, godło łaziebników. Stąd zrodziła się legenda o łaziebnej Zuzannie, która uratowała Króla. W wieży znajdowała się brama zamykana żelazną kratą, którą opuszczano podczas grożącego miastu niebezpieczeństwa, ochraniała prażan przed najazdem Pasawian czy później Szwedów.
Most Karola ma długość 520 m i 9,5 m szerokości, 16 przęseł spoczywa na dwóch podporach skrajnych, 12 filarach z fundamentami pod wodą i 3 filarach na wyspie Kampa. Zbudowany w XIV w przez Petera Parlera. Od samego początku most posiadał nawierzchnię brukową, początkowo był przyozdobiony jedynie prostym krzyżem, natomiast rzeźby dekorują most dopiero od XVII wieku.
Dzisiaj Most Karola to obowiązkowe miejsce turystycznych spacerów, wśród licznych sprzedawców pamiątek, artystów rysujących karykatury czy Big bandów grających jazz.
Niestety część mostu znajduje się w remoncie co trochę utrudnia spacery, bo niektórych miejscach trzeba się przeciskać miedzy przechodniami tylko jedna stroną mostu. Na stronie Czeska Praga możemy zobaczyć aktualne widoki mostu z web kamer.

środa, 19 sierpnia 2009

Plac Hradczański tętni życiem



hradcany zdj. fotolia
Plac Hradczański
Główne wejście do Zamku Praskiego wiedzie z placu Hradczańskiego. Tędy ciągną rzesze turystów, jest też oficjalne wejście wszelkich zagranicznych delegacji. Dawniej dostęp do zamku nie był tak łatwy, bo broniły dostępu głębokie fosy wypełnione wodą oraz zwodzone mosty. Fosy zostały zasypane w 1757r. przy przebudowie zamku za panowania cesarzowej Marii Teresy. Tak właśnie powstał wielki plac przed zamkiem, którego bram strzegą nieruchomo stojący wartownicy, często gnębieni aparatami fotograficznymi przez napalone turystki chcące się uwiecznić z przystojnymi strażnikami w mundurach z dawnej epoki. Plac przed zamkiem codziennie tętni życiem a spacery turystom umilają orkiestry, grające czeskie melodie typu holka preda..., artyści sprzedający widoki Pragi. Główna brama wieńczona posągami walczących gigantów otwiera się szeroko i zachęca do wejścia na zamek.

Praga most Karola, koncert jazzowego bandu