środa, 29 kwietnia 2009

Czechy - gwarancja udanego wypoczynku

Czechy - gwarancja udanego wypoczynku
autorem artykułu jest Sabina Waszut
zdjęcia z Pragi tutaj
Niewielu z nas kojarzy Czechy z krajem atrakcyjnym turystycznie. Więcej potrafimy powiedzeń o urokach egipskiej plaży, grackich zabytkach czy austriackich lodowcach, niż o walorach krajoznawczo-turystycznych naszego najbliższego sąsiada. Nie musimy jednak pokonywać tysięcy kilometrów aby odnaleźć wszystko to, co do udanego wypoczynku potrzebne jest nawet najbardziej wymagającemu turyście Przepiękne góry, urzekające przełomy rzeczne, średniowieczne twierdze i zamki, wspaniale przygotowane szlaki turystyczne i stoki narciarskie czekają na każdego kto zdecyduje się przekroczyć w celach turystycznych naszą południową granicę. Zimą kusi śnieżna aura Karkonoszy czy trwający póło roku sezon w Szpindlerowym Młynie. Latem do wędrówek zachęcają urzekające swymi niezwykłymi kształtami i formami skalne miasta oraz doliny i stawy w parku krajobrazowym Czeski Raj. O każdej porze roku, warto zażyć kąpieli termalnych i skorzystać z zapierających dech w piersi atrakcji parków wodnych. Liczne naturalne i sztuczne akweny, wspaniale zagospodarowane i przygotowane dla amatorów sportów wodnych, z powodzeniem zastępują morze, do którego Republika Czeska nie ma dostępu.

Czechy są także interesującym krajem dla miłośników historii i kultury. Dzieje Państwa można poznać zwiedzając choć kilka z ponad dwóch tysięcy Czeskich zamków i pałacowi, z których 60 zostało wpisanych na listę narodowego dziedzictwa kultury a niektóre również na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. O Czeskiej stolicy napisano już niezliczone ilości książki i przewodników. Praga swym niezmiennym urokiem od wieków przyciąga poetów i malarzy. „ Miasto stu wież”, „perła w cesarskiej koronie Habsburgów” zachwyca turystów z wszystkich zakątków świata . Złota Uliczka na praskich Hradczanach, gdzie według legendy znajduje się tajemnicze przejście do krainy rządzącej się odmiennymi prawami fizyki, Most Karola czy Stare Miasto z imponującą wręcz ilością zabytków to miejsca, które będąc w Pradze koniecznie trzeba zobaczyć. Najlepszą reklamą dla tego niezwykłego miasta są słowa wypowiedziane na jego temat przez Johanna Goethe, który uznał Pragę za najcudowniejszy klejnot w kamiennej koronie świata.

Po intensywnie spędzonym dniu, warto odpocząć w jednym z gościnnych zajazdów, w którym wyborne knedliki, popijane znanym na całym świecie czeskim piwem, staną się miłym zakończeniem wycieczki po nie do końca odkrytym jeszcze kraju naszych południowych sąsiadów.

--
najważniejsze są piękne wspomnienia


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Praga most Karola, koncert jazzowego bandu